Zaloguj się lub Utwórz konto telefon +48 534 684 479

Dr Eliyahu M. Goldratt

Dr EliyDr Eliyahu M. Goldrattahu M. Goldratt (1948-2011) był izraelskim fizykiem, który zastosował znane z nauk ścisłych podejście naukowe do rozwiązywania problemów na co dzień trapiących firmy biznesowe, organizacje nienastawione na zysk oraz zwykłych ludzi.

Goldratt jest określany mianem „geniusza” (Business Week), „guru biznesu” (magazyn Fortune), „rzeźnika świętych krów” (anonimowe), czy „Einsteina biznesu” (Marek Kowalczyk). Był doskonałym mówcą i autorem licznych bestsellerów. Przede wszystkim był liderem biznesu, który niezliczonej ilości firm pomógł zwielokrotnić zyski.

Koncepcja, którą w latach 70-tych XX wieku stworzył Goldratt nazywa się teorią ograniczeń (theory of constraintsTOC); jest opisana w kilkudziesięciu książkach, w tym w światowym bestsellerze The Goal: A Process of Ongoing Improvement — cztery miliony sprzedanych egzemplarzy — wydanym przez MINT Books pod tytułem Cel I: Doskonałość w produkcji.

Dziś teorię ograniczeń wykłada się na wielu renomowanych uczelniach światowych, a w Polsce m.in. na Politechnice Warszawskiej czy w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Zastosowania teorii ograniczeń obejmują m.in.:

  • zarządzanie produkcją (metoda werbel-bufor-lina, drum-buffer-rope)
  • zarządzanie dystrybucją (distribution/logistical solution)
  • zarządzanie projektami (łańcuch krytyczny, critical chain)
  • marketing (oferta nie do odrzucenia, mafia offer
  • proces uzyskiwania konsensusu, buy-in process)
  • zarządzanie strategiczne (Viable Vision)

Eli Goldratt był twórcą Goldratt Consulting oraz TOC for Education, organizacji non-profit, zajmującej się zapoznawaniem nauczycieli i uczniów z narzędziami myślowymi teorii ograniczeń.

W grudniu 2006, dr Goldratt po raz pierwszy odwiedził Polskę, kraj swoich przodków. Podczas jednodniowego warsztatu w Warszawie przedstawił koncepcję Viable Vision, czyli jak w ciągu czterech lat zwiększyć zysk firmy do poziomu uznawanego za niemożliwy do osiągnięcia. Współorganizatorami wizyty byli Puls Biznesu oraz MANDARINE Project Partners

 

 
Copyright © 2022 MINT Books