Producenci
Przełamywanie oporu organizacyjnego w środowisku korporacyjnym- studium przypadku

Metoda łańcucha krytycznego (Critical Chain Project Management, CCPM) jest powszechnie uznawana za skuteczne podejście do zarządzania projektami, oferujące liczne korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Mimo to jej wdrożenie napotyka znaczące wyzwania związane z oporem organizacyjnym. Niniejszy artykuł przedstawia praktyczne podejście do przezwyciężania tego oporu, oparte na macierzy zmiany dra Eliyahu Goldratta, zilustrowane sukcesem projektu budowy fabryki o powierzchni 20.000 m2, który nie tylko zakończył się na czas i poniżej budżetu, ale także stał się wewnętrznym standardem zarządzania projektami w międzynarodowej korporacji oraz zdobył międzynarodowe uznanie w postaci nagrody Project Excellence Award od Polskiego Oddziału IPMA.

czytaj całość »
Jak realizować projekt na czas? Podstawy metody łańcucha krytycznego.

Część 1. Uwagi wstępne, proces zarządzania projektem i analiza przedprojektowa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak skutecznie przeprowadzić ważny projekt w firmie? Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę nowego zakładu, wdrożenie systemu informatycznego czy przeprowadzenie zmiany organizacyjnej, kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście. W tej serii artykułów przedstawimy, jak wykorzystać metodę łańcucha krytycznego (Critical Chain Project Management, CCPM) do realizacji projektów na czas, w ramach budżetu i z pełną satysfakcją zespołu.

czytaj całość »
Zastosowanie Teorii Ograniczeń do ciągłego doskonalenia procesu produkcyjnego – studium przypadku

Teoria Ograniczeń (z ang. Theory of Constraints TOC) to metoda wykorzystywana m.in. do optymalizacji procesu produkcyjnego poprzez zarządzanie zasobami ograniczającymi. TOC może być stosowana w firmach produkcyjnych i usługowych, a także w niektórych obszarach zarządzania, takich jak: zarządzanie projektami, zarządzanie jakością, czy zarządzanie systemami informatycznymi. Teoria Ograniczeń jest szczególnie rozpowszechniona w planowaniu produkcji jako nowe podejście do zarządzania operacyjnego w systemie ssącym (ang. pull system) na przykład, gdy firma wykorzystuje koncepcję Just in Time.

czytaj całość »
Zarządzanie organizacją – nauka czy sztuka?

Wypracowana przez dr. Eliyahu Goldratta Teoria Ograniczeń zakłada, że istnieje możliwość zastosowania metod, które leżą u podstaw nauk ścisłych (takich jak fizyka czy chemia) w obszarze zarządzania organizacjami. Inaczej mówiąc, zarządzanie organizacją może być nauką.

 

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl